wtorek, 1 października 2013

Znasz jej historię?

Annelies Marie Frank znana jako  Anne Frank to żydowska dziewczynka ukrywająca się wraz z całą rodziną (oraz czwórką znajomych) w Amsterdamie w budynku przy przy Prinsengracht 263. W zamknięciu siedziała dwa lata. Kryjówka została ujawniona przez donosiciela (trzy osobne dochodzenia w nie zdołały ustalić tożsamości denuncjatora) w sierpniu 1944 roku. Wszyscy ukrywający się zostali przewiezieni do obozów koncentracyjnych. Anne Frank zmarła w obozie Bergen-Belsen na tyfus. Jej ciało spoczywa prawdopodobnie w masowym grobie.

Wpisy Anne zaczynają się 12 czerwca 1942 roku a kończą 1 sierpnia 1944 roku. Tego dnia ukrywający się zostają zadenuncjowani Gestapo (prowadzono trzy niezależne śledztwa by ustalić, kto doniósł - bez skutecznie). Miep Gies i Bep Voskujil uratowały osobiste rzeczy rodziny, w tym właśnie dziennik. Gdy w 1945 roku potwierdzono śmierć Anne, zapiski trafiły do ojca Anne.

Dzienniki zostały opublikowane przez ojca. Po raz pierwszy w 1947 roku. Anne miała ambicje literackie - o czym w Dziennikach wspomina - które nasiliły się po wysłuchaniu 29 marca 1944 roku odezwy Gerrita Blokesteina - ministra edukacji, sztuki i nauki - o zachowaniu listów czy też pamiętników z okresu okupacji Holandii. W zamknięciu Anne pisała dużo opowiadań, które chciała wysyłać do gazet. Niestety nie ma wzmianki o tym czy się jej to udało. 

Warto wiedzieć, że Dzienniki dostępne są w 3 wersjach: a,b i c. Każda z nich różni się fragmentami. Pierwszą okrojoną wersję zapisków zrobiła Anne, po wspomnianym odzewie ministra. Kolejnej zmiany dokonał jej ojciec. Usunął fragmenty, w których Anne źle pisze o matce oraz takie, w których poruszane są tematy seksualne.

Frapujące, że ta młoda osoba jest inspiracją dla tak wielu.

Animowaną historię Anne możecie obejrzeć poniżej:



Na bazie Dziennika Anne Frank powstał film Pamiętniki Anny Frank w reżyserii George'a Stevensa w 1959. Kolejnymi adaptacjami są m. in.: film produkcji amerykańskiej Attic: The Hiding of Anne Frank z 1988 roku w reżyserii Johna Ermana. Jak również miniserial z 2001 roku Anne Frank: The Whole Story - oparty na 

książce Melissy Müller.


Powstał też film Freedom Writers (reż. Richard LaGravenese, Niemcy, USA 2007), który opowiada o zaproszeniu Miep Gies przez "trudną" młodzież do szkoły w USA.

Brak komentarzy: