wtorek, 1 października 2013

Znasz jej historię?

Annelies Marie Frank znana jako  Anne Frank to żydowska dziewczynka ukrywająca się wraz z całą rodziną (oraz czwórką znajomych) w Amsterdamie w budynku przy przy Prinsengracht 263. W zamknięciu siedziała dwa lata. Kryjówka została ujawniona przez donosiciela (trzy osobne dochodzenia w nie zdołały ustalić tożsamości denuncjatora) w sierpniu 1944 roku. Wszyscy ukrywający się zostali przewiezieni do obozów koncentracyjnych. Anne Frank zmarła w obozie Bergen-Belsen na tyfus. Jej ciało spoczywa prawdopodobnie w masowym grobie.

Wpisy Anne zaczynają się 12 czerwca 1942 roku a kończą 1 sierpnia 1944 roku. Tego dnia ukrywający się zostają zadenuncjowani Gestapo (prowadzono trzy niezależne śledztwa by ustalić, kto doniósł - bez skutecznie). Miep Gies i Bep Voskujil uratowały osobiste rzeczy rodziny, w tym właśnie dziennik. Gdy w 1945 roku potwierdzono śmierć Anne, zapiski trafiły do ojca Anne.

Dzienniki zostały opublikowane przez ojca. Po raz pierwszy w 1947 roku. Anne miała ambicje literackie - o czym w Dziennikach wspomina - które nasiliły się po wysłuchaniu 29 marca 1944 roku odezwy Gerrita Blokesteina - ministra edukacji, sztuki i nauki - o zachowaniu listów czy też pamiętników z okresu okupacji Holandii. W zamknięciu Anne pisała dużo opowiadań, które chciała wysyłać do gazet. Niestety nie ma wzmianki o tym czy się jej to udało. 

Warto wiedzieć, że Dzienniki dostępne są w 3 wersjach: a,b i c. Każda z nich różni się fragmentami. Pierwszą okrojoną wersję zapisków zrobiła Anne, po wspomnianym odzewie ministra. Kolejnej zmiany dokonał jej ojciec. Usunął fragmenty, w których Anne źle pisze o matce oraz takie, w których poruszane są tematy seksualne.

Frapujące, że ta młoda osoba jest inspiracją dla tak wielu.

Animowaną historię Anne możecie obejrzeć poniżej:



Na bazie Dziennika Anne Frank powstał film Pamiętniki Anny Frank w reżyserii George'a Stevensa w 1959. Kolejnymi adaptacjami są m. in.: film produkcji amerykańskiej Attic: The Hiding of Anne Frank z 1988 roku w reżyserii Johna Ermana. Jak również miniserial z 2001 roku Anne Frank: The Whole Story - oparty na 

książce Melissy Müller.


Powstał też film Freedom Writers (reż. Richard LaGravenese, Niemcy, USA 2007), który opowiada o zaproszeniu Miep Gies przez "trudną" młodzież do szkoły w USA.

niedziela, 29 września 2013

PIEROGI

Wydawać by się mogło, że co jak co, ale pierogi są na pewno kulinarnym wynalazkiem czysto polskim. A jednak… nie. Za ich ojczyznę uważa się Chiny. Stamtąd właśnie, przez Ruś, dotarł do Polski i dalej na Zachód (aż do Francji) pomysł gotowania, pieczenia lub smażenia kawałków ciasta makaronowego, nadzianego najrozmaitszym rodzajem farszu.

czyli co jest typowym, prawdziwym jedzeniem polskim? bo ja już nie wiem.... jakieś propozycje?




RUSKIE:        MIĘSO:
23                   12
33                   20
5                     17
48                   11
 =                     =
109        +       60      =      169



Sunday in Linz with Leon Maric & Kamil Mrozowski